Awards - Honour Board

Awards for longstanding service to the sport over many years have been earned by the following people.

 

40+ Years 30 + Years 20 + Years
Derek Adams - Highgate Harriers Alistair Aitken - Highgate Harriers David Adams - Worthing & District Harriers
Alan Agarratt - Queens Park Harriers Phil Baker - Chichester Runners & AC Gerry Aston - Aldershot Farnham & District AC
Dave Amey - City of Salisbury AC Dave Bedford - Shaftesbury Barnet Harriers Phil Baker - Chichester Runners
Fred Barrett - Cambridge Harriers Fred Bell - Woking AC Graham Bentley - Thames Valley Harriers
Tony Bateman - Winchester & District AC Dennis Bentley - Thames Valley Harriers Chris Berry - Basingstoke & Mid Hants AC
Jack Bayliss - Highgate Harriers Tony Benton - Havering AC Christine Bond - Cambridge Harriers
David Bland - Havering Mayesbrook AC Michael Bond - Cambridge Harriers Eileen Brace - Verlea AC
Pauline Boorman - Cambridge Harriers Graham Brown - Verlea AC Pat Brace - Verlea AC
Brian Boulton - Cambridge Harriers George Burton - Huntingdonshire AC Peter Browne - Thames Valley Harriers
Alan Brent - South of Thames XC Association Ian Byett - Basingstoke & Mid Hants AC Henry Charles (John) Bryant - March AC
Chris Brunning - Verlea AC Rose Callow - Milton Keynes AC Stan Burton - Aldershot Farnham & District AC
Jim Brunton - Somerset AAA Major Carr - Victoria Park Harriers & Tower Hamlets AC Noel Carmody - Cambridge Harriers
Millford Callow - Milton Keynes AC John Michael Carrington - Horsham Blue Star Harriers Michael Carrington - Horsham Blue Star Harriers
Martyn Cartwright - Chiltern Harriers Chris Carter - Brighton & Hove City AC Chris Chambers - Woking AC
Dave Cobb Ernie Chambers - Winchester & Distrct AC Mick Chattaway - Cambridge Harriers
Jeanne Coker - Highgate Harriers Peter Chaplin - Cambridge & Coleridge AC Ray Church - Nene Valley Harriers
Jimmy Coombes - Verlea AC Ernie Chase - Dartmouth AAC Ray Clark - Tonbridge AC
Alan Corfield - Highgate Harriers Dave Clarke - Woking AC David Coates - Swanley & District AC
Dennis Davidson - Thames Valley Harriers June Cork - Southend- On-Sea AC Timothy Cook - Werrington Joggers
Pat Davidson - Cambridge Harriers Ken Crooke - Croydon Harriers Bob Coole - South Devon AC
Geoff Davies - Peterborough AC Alan Cropp - Southampton City AC Ian Cooper - Haywards Heath Harriers
John Davies - Thames Valley Harriers Trevor Crowhurst - Lingfield RC James Copland - Peterborough AC
Ian Deaves - Woking AC David Curwell - Aldershot Farnham & District AC Neil Costello - Cambridge & Coleridge AC
Terry Driscoll - Highgate Harriers George Dalby - Havering Mayesbrook AC Steve Craute - Aldershot Farnham & District AC
Mike Dunphy - Dacorum & Tring AC Geoff Danswan - Wiltshire AA Jack Cutter - Dartmouth AAC
Reg Eade - Basingstoke & Mid Hants AC Peter Davies - Thames Valley Harriers Fred Daniels - Huntingdonshire AC
Gary Elmore - Shaftesbury Barnet Harriers Ron Dawson - Southend-on-Sea AC Mary Davison - Ashford AC
David Evans - Ashford AC Gordon Dixon - Worthing & District Harriers Kathy Davidson - Thames Valley Harriers
Austin Fox - Croydon Harriers Michael Dunphy - Dacorum & Tring AC Roy Dyer - Aldershot Farnham & District AC
Dave Fox - Ashford AC Pat Elkerton - Aldershot Farnham & District AC Dave Dalziel - Haywards Heath Harriers
Jim Evans - Highgate Harriers Dave Elliott - Dartmouth AAC Janet Duffin - Paddock Wood AC
Mervyn Geere - Wiltshire AA David Fearn - Fleet & Crookham AC Michael Duffin - Paddock Wood AC
Reg Gosney - Southampton City AC Sheena Fitzmaurice - Aldershot Farnham & District AC Richard Elliott - Paddock Wood AC
Alan Grove - Worthing & District Harriers Mike Fleet - Croydon Harriers Ian Farr - Avon Valley Runners
Marlow Hadler - Cambridge Harriers David Fox - Ashford AC Judy Farr - Avon Valley Runners
Derek Hadler - Cambridge Harriers Patrick Gahagan - Havering AC Barry Ferguson - Cambridge Harriers
Alan Hedger - Ranlagh Harriers Ken Gilbert - Invicta East Kent AC Pat Fitzgerald - Thames Valley Harriers
Hilary Holland - Worthing & District Harriers Marion Gilbert - Invicta East Kent AC  Keith Flint - Huntingdonshire AC
Reg Hook - Brighton & Hove City AC Derek Goode - Woking AC Nick Folwell - Milton Keynes AC
Margaret Hore - Wiltshire AA Brian Gorman - Belgrave Harriers Mervyne Gascoigne - West Norflk AC
John How - Buckinghamshire County AA Colin Gostelow - Fleet & Crookham AC John Gill - Haywards Heath Harriers
Martin Howard - Highgate Harriers Peter Hall - Marshall Milton Keynes Vera Goodman - Ashford AC
Peter Hunt - Queens Park Harriers Ted Hawkins - Ashford AC Barbara Gostelow - Fleet & Crookham AC
Charles Kear - Radley AC Brian Holland - Highgate Harriers Maurice Grant - Aldershot Farnham & District AC
Eileen Kear - Radley AC Pat Holland - Highgate Harriers Brian Graves - Milton Keynes AC
Brian Kiernan - Havering AC George Honour - Woking AC David Hall - Fleet & Crookham AC
Arthur Killbery - Newbury AC David Huffer - Thames Valley Harriers John Hanscomb - Ranlagh Harriers
Bill Lane - Verlea AC Marion Huffer - Thames Valley Harriers Jean Harris - East Grinstead & District AC
Mike Langmaid - Brighton & Hove City AC David Hull - Tonbridge AC Roger Hazel - Basingstoke & Mid Hants AC
Alan Leggatt - Cambrigde Harriers Peter Jackman - March AC Helen Henderson - Woking AC
Annie Lillywhite - Hampshire AA Alan Jackson - Essex County AA Neil Henderson - Woking AC
John Lofts - Aldershot, Farnham & District AC David Jeacock - Wiltshire AA John Hewitt - Aldershot Farnham & District AC
John Luxford - Horsham Blus Star Harriers Laurie Kelly - Thames Valley Harriers Alfred Hill - Swanley & District AC
David Maynard - Cambridge Harriers Pam Leeves - Worthing & District Harriers Craig Holder - Woking AC
Vicky Maynard - Cambridge Harriers John Linfield - Horsham Blue Star Harriers Michael Holt - Nene Valley Harriers
Reg Mead - Milton Keynes AC Bill Meyer - Cambridge Harriers Ted Honey - Haywards Heath Harriers
Roy Meadowcroft - Chelmsford AC Dave Middleton - Woking AC Anne Hopkins - Haywards Heath Harriers
John Miller - Winchester & District AC Gina Middleton - Woking AC John Hopkins - Reigate Priory AC
Geoff Morphitis - Shaftesbury Barnet Harriers John Morgan - Haywards Heath Harriers Ray Hopkins - Haywards Heath Harriers
Dave Naylor - Havering AC John Morris - Belgrave Harriers Alan Hoyle - Aldershot Farnham & District AC
Brian Nicholson - Cambridge Harriers Charles Mustoo - Havering Mayesbrook AC Peter Jackman - March Braza AC
Beatrice Old - Southampton City AC Eric Nash - Cambridge Harriers Pat Jackson - Metros RC
Mick Paul - Cambridge Harriers Ann Negus - Cambridge & Coleridge AC Derek Jones - Belgrave Harriers
Arthur Penstone - Belgrave Harriers Marilyn Neufville - Cambridge Harriers Kevin Lockyear - Chichester Runners & AC
Les Pulman - Thames Valley Harriers William O'Connor - Queens Park Harriers Keith May - Horsham Blus Star Harriers
Hazel Rider - Cambridge Harriers Michael Paul - Cambridge Harriers Sue May - Horsham Blue Star Harriers
Jim Roberts - Wiltshire AA Maurice Payne - Cambridge Harriers Chris McCrory - East Grinstead & District AC
Chas Robinson - Ashford AC Ray Pearce - Southend-On-Sea AC Betty McGough - Jersey Spartan AC
Ron Roddan - Thames Valley Harriers John Powell - Highgate Harriers Susan Merritt - Werrington Joggers
Mike Rowbottom - Tonbridge AC Iain Presnell - Tonbridge AC Bob Mitchell - East Grinstead & District AC
John Sanders - Tonbridge AC Robert Price - St Edmund Pacers Noel Moss - Cambridge & Coleridge AC
Barrie Saunders - Thames Valley Harriers Gerald Ratcliffe - Dacorum & Tring AC Eileen Naylor - Havering AC
Robert Simons - Shaftesbury Barnet Harriers Jim Ripley - Thames Valley Harriers Tim Needham - Nene Valley Harriers
Larry Seaman - West Norfolk AC Tony Roberts - Worthing & District Harriers Alan Newman - Paddock Wood AC
Michael Seaman - Southend-On-Sea AC Stan Rogers - Croydon Harriers Peter Nicholson - Basingstoke & Mid Hants AC
Jill Slatter - Radley AC Steve Rowland - Ranelagh Harriers Tim Northwood - Avon Valley Runners
Robert Slowe - Highgate Harriers Tom Rowley - Woking AC Paul Oppe - Thames Valley Harriers
Bryan Smith - Shaftesbury Barnet Harriers Charles Simpson - Cambridge & Coleridge AC Ruth O'Sullivan - Havering AC
Graham Smith - Chelmsford AC Jill Slater - Radley AC John Portsmore - Fleet & Crookham AC
Joyce Smith - Shaftesbury Barnet Harriers Jacqi Snare - Ashford AC Ken Povey - Ranelagh Harriers
Maureen Smith - Highgate Harriers Ray Spinks - Brighton & Hove City AC Pauline Powell - Fleet & Crookham AC
Stephen Smith - Aldershot Farnham & District AC William Spratt - Cambridge & Coleridge AC Nigel Poulter - Cambridge & Coleridge AC
Tony Smith - Shaftesbury Barnet Harriers Mike Stubbs - Wiltshire AA Richard Priestly - Highgate Harriers
Ron Stonehouse - Aldershot Farnham & District AC Betty Tabor - Southampton AC David Ralph - Tonbridge AC
Barrie Strange - Oxford City AC Len Taylor - Cambridge Harriers David Randall - Worthing & District Harriers
Tony Sunderland - Shaftesbury Barnet Harriers Linda Tullett - Haywards Heath Harriers Dianne Ratcliffe - Dacroum & Tring AC
William Edward Tabor - Southampton City AC Joe Walsh - Huntingdon AC Gerald Ratclifffe - Dacorum & Tring AC
Tony Taylor - Thames Valley Harriers Fred Ward - Dacorum & Tring AC Tony Rawlinson - Verlea AC
Bernard Thomas - Verlea AC Graham Ward - Peterborough AC Tony Roberts - Worthing & District Harriers
Phil Tomkins - Suffolk County AA John Watts - Aldershot Farnham & District AC John Rogers - East Grinstead & District AC
Bob Townsend - Wiltshrie AA Don Webb - Croydon Harriers Bob Ruff - Haywards Heath Harriers
Peter Townsend - Thames Valley Harriers Trevor Wells - Havering AC Jan Russell - Ashford AC
Peter Vivian - Thames Valley Harriers Derek Woods - Southend-On-Sea AC Derek Seamon - Ashford AC
Barry Wallman - Cambridge & Coleridge AC Mike Woods - Aldershot Farnham & District AC Muriel Seamon - Ashford AC
Fred Ward - Dacorum & Tring AC John Whiteside - Worthing & District Harriers Linda Smith - Havering AC
Ted Whitehead - Hillingdon AC   Eddy Solomon - Highgate Harriers
John Wild - Highgate Harriers   John Spelman - Fleet & Crookham AC
Howard Williams - Essex County AA   Guy Spencer - Cambridge Harriers
Reginald Wright - Diss & District AC   Sally Standing - Worthing & District AC
    Neil Sutherland - Haywards Heath Harriers
    John Swannell - Aldershot Farnham & District AC
    Victor Sylvester - Bushfield Joggers
    John Tandy - Ashford AC
    Derek Thomas - Cambridge Harriers
    Stuart Tufton - Havering AC
    Stephen Wallace - Dartmouth AAC
    Dave Watson - Woking AC
    Peter Wishart - Canbridge Harriers
    Roland Yeomans - Aldershot Farnham & District AC